2024 m. spalio 4 d. 4 kurso geografijos bakalauro studentas Ivan Poddubnyy ir asist. dr. Viktorija Baranauskienė dalyvavo III nacionalinėje socialinės politikos konferencijoje „Socialinės politikos idėjos rinkimų ir globalių iššūkių metais“, kurioje skaitė pranešimą „Nykstantis bendrojo ugdymo mokyklų tinklas. Kurios mokyklos nukentėjo labiausiai: tautinių mažumų ar lietuviškos? Kokios prognozės ateičiai?“ tema.
Pranešimas buvo skirtas atskleisti kaip dabartiniame besikeičiančiame demografiniame kontekste keičiasi bendrojo ugdymo mokyklų mokinių skaičius, kuris lemia mokyklų tinklo susitraukimą. Taip pat buvo pristatomi mokyklų tinklo pokyčiai, lyginant mokyklas, kuriose mokoma tik lietuvių kalba su tautinių mažumų mokyklomis.
Atlikta analizė parodė, kad visoje Lietuvoje 2001–2023 m. laikotarpiu mokyklų tinklas traukėsi. Analizuojamu laikotarpiu bendras mokyklų skaičius sumažėjo apie 60,0 proc. (nuo 2270 iki 909 mokyklų), iš kurių lietuviškų mokyklų sumažėjo 62,9 proc., tautinių mažumų mokyklų – 24,6 proc. Taip pat pastebėta, kad tautinių mažumų mokyklų tinklas Pietryčių Lietuvoje išliko tankesnis nei visoje Lietuvoje, tačiau rusų ir lenkų mokyklų neliko septyniose savivaldybėse.
Taip pat konferencijos metu mokslininkai kartu su politikais diskutavo apie švietimą, užimtumą, šeimos politiką, mokesčius, socialines išmokas, dirbtinio intelekto ir skaitmenizacijos poveikį socialinę atskirtį patiriantiems asmenims bei kitomis aktualiomis temomis.
Plačiau apie konferenciją: https://www.fsf.vu.lt/naujienos/fakulteto-ivykiai/6285-vu-rengiama-konferencija-socialines-politikos-idejos-rinkimu-ir-globaliu-issukiu-metais