Doktorantūra – trečiosios pakopos studijos, kurių pagrindinė paskirtis rengti mokslininkus, gebančius savarankiškai atlikti mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus, spręsti mokslo problemas. Doktorantūrą baigęs ir mokslo daktaro laipsnį įgijęs asmuo turi būti įgijęs pažangiausių mokslinio tiriamojo darbo ir profesinių žinių bei pasirengęs jas panaudoti naujų idėjų ar procesų kūrimui akademinėje ir neakademinėje aplinkoje.
STUDIJŲ PROCESO ORGANIZAVIMAS
Geologijos mokslo krypties doktorantūros komitetas
Gamtos mokslų srities geologijos mokslo krypties doktorantūros komitetas:
- dr. Sigitas Radzevičius – komiteto pirmininkas, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas;
- dr. Dalia Kisielienė – Gamtos tyrimų centras;
- dr. Kęstutis Jokšas – Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas;
- prof. habil. dr. Jonas Mažeika – Gamtos tyrimų centras;
- dr. Andrej Spiridonov – Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakultetas;
- dr. Gražina Skridlaitė – Gamtos tyrimų centras;
- dr. Miglė Stančikaitė – Gamtos tyrimų centras;
- prof. habil. dr. Saulius Šliaupa – Gamtos tyrimo centras;
- doc. dr. Ričardas Taraškevičius – Gamtos tyrimų centras.
Komitetas patvirtintas 2018-05-07 VU mokslo prorektoriaus įsakymu Nr. D–500.
Fizinės geografijos mokslo krypties doktorantūros komitetas
Gamtos mokslų srities fizinės geografijos mokslo krypties doktorantūros komitetas:
- prof. dr. Donatas Pupienis – komiteto pirmininkas, Vilniaus universitetas;
- prof. dr. Egidijus Rimkus – Vilniaus universitetas;
- prof. dr. Edvinas Stonevičius – Vilniaus universitetas;
- prof. dr. Inga Dailidienė – Klaipėdos universitetas;
- prof. dr. Loreta Kelpšaitė-Rimkienė – Klaipėdos universitetas;
- dr. Gintautas Žilinskas – Gamtos tyrimų centras;
- dr. Darius Jarmalavičius – Gamtos tyrimų centras;
- doc. dr. Julius Taminskas – Gamtos tyrimų centras;
- doc. dr. Justas Kažys – Vilniaus universitetas.
Komitetas patvirtintas 2018-05-07 VU mokslo prorektoriaus įsakymu Nr. D–501.
Studijų ir darbo planas
- Per 2 mėnesius nuo doktorantūros studijų pradžios doktorantas kartu su savo doktorantūros vadovu parengia studijų ir mokslinių tyrimų planą. Plane numatomi doktorantūros studijų dalykai ir jų egzaminų laikymo terminai (rekomenduotinai kalendorinių metų ketvirčiais), planuojamų mokslinių tyrimų programa ir jos vykdymo etapai, rezultatų publikavimas, stažuotės. Doktoranto darbo planai tvirtinami ir keičiami Komiteto posėdyje.
- Doktorantūros studijų apimtis – ne mažiau 30 kreditų. Doktorantas studijuoja ne mažiau kaip 3 pasirinktos mokslinės srities dalykus ir bent 3 kreditai turi būti surinkti už bendrųjų gebėjimų ugdymą.
- Studijų dalykus galima rinktis iš visų mokslo krypčių doktorantūros studijų programų.
- Rekomenduojama, kad doktoranto darbo planas būtų sudarytas taip, kad 5 kreditai būtų skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui (t. y. projektų paraiškų rengimui, moksliniam rašymui, ugdymui akademinės etikos, intelektinės nuosavybės, verslumo, komunikaciniams ir kitiems gebėjimams).
- Kadangi kreditai skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui „įskaičiuojami“ į bendrą kreditų kiekį, jie turi būti nurodyti studijų plano lentelėje. Mokymų ir veiklų konkrečiai įvardinti nereikia (pakanka įrašyti „Bendrųjų gebėjimų ugdymas“, nurodyti visą planuojamų surinkti kreditų kiekį). Dėstytojo tiksliai įvardinti nereikia (galima įrašyti „paaiškės vėliau“, „derinama“ ar pan.).
- Visi plane numatyti darbai turi būti atliekami ne vėliau kaip iki studijų laikotarpio pabaigos.
- Sudarant planą, reiktų atsižvelgti į disertacijos gynimui privalomą tyrimų rezultatų sklaidą.
- Parengti ir doktoranto bei vadovo pasirašyti planai turi būti pristatyti į doktorantūros mokyklą likus bent trims darbo dienoms iki komiteto posėdžio, skirto planų pristatymui ir tvirtinimui. Kartu su darbo planu (visi išskyrus Biologijos mokslo krypties doktorantus) turi pateikti vadovo ir konsultanto sutikimus bei publikacijų sąrašus.
- Posėdyje, skirtame planų tvirtinimui, doktorantai pristato trumpą pranešimą apie įgytą išsilavinimą ir parengtą studijų planą (planuojamus laikyti egzaminus bei vykdyti mokslinius tyrimus, sprendžiamą problemą, keliamus tikslus, uždavinius) bei atsako į pateiktus klausimus. Labai pageidautina, kad šiame posėdyje dalyvautų doktoranto vadovas.
- Patvirtinti planai vizuojami komiteto pirmininko ir pristatomi į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių.
- Nelaikius egzamino numatytais studijų metais, kartu su ataskaita reikia pateikti komitetui prašymą atidėti egzamino laikymą, kuriame turi būti nurodyta egzamino laikymo atidėjimo priežastis.
Keitimai
- Tyrimų tema gali būti keičiama komiteto sprendimu, gavus doktoranto prašymą pakeisti temą. Tyrimų tema turi būti keičiama tuo atveju, kai numatomi esminiai temos pokyčiai. Temos tikslinimą rekomenduojama atlikti studijų pabaigoje, kai žinomi rezultatai ir tema gali būti tiksliai apibrėžiama.
- Norint pakeisti darbo plane numatytus studijuojamus dalykus, doktorantas turi komitetui pateikti prašymą pakeisti studijų dalykus, kuriame reikia nurodyti, kuris studijų dalykas į kurį kitą dalyką yra keičiamas, keitimo priežastis ir pridėti pakeistą studijų planą. Po keitimo turi išlikti ne mažesnis negu privalomas kreditų skaičius.
- Doktorantui bet kuriame studijų etape gali būti skiriamas konsultantas. Tam reikia pateikti prašymą doktorantūros komitetui kartu su norimo konsultanto sutikimu bei publikacijų sąrašu. Konsultantu gali būti skiriamas aktyvus mokslininkas.
- Esant poreikiui, doktorantas gali pateikti doktorantūros komitetui prašymą pakeisti vadovą. Pagal reglamentą doktoranto vadovas negali būti keičiamas paskutiniais doktorantūros studijų metais.
- Rašyti disertaciją straipsnių pagrindu galima tik studijuojant pagal 2017 m. spalio 24 d. nutarimu patvirtintą VU mokslo doktorantūros reglamentą reglamentą ir gavus komiteto pritarimą. Tam reikia pateikti komitetui prašymą rengti disertaciją straipsnių pagrindu su publikacijų (išleistų arba priimtų spaudai), kurių pagrindu bus rengiama disertacija, sąrašu.
- Pakeitus pavardę, turi būti pateiktas užpildytas prašymas pavardės keitimui su pridėtu santuokos liudijimo išrašu arba kopija.
Ataskaitos komitetui
- Pabaigus studijų metus, doktorantas komitetui parengia ataskaitą pagal nustatytą formą, kurią su savo ir vadovo parašais pristato į doktorantūros mokyklą iki rugsėjo 15d.
- Atsiskaitantys už paskutinius studijų metus, doktorantai turi atsiminti, kad doktorantūros studijų laikotarpiu būtina išlaikyti visus plane numatytus egzaminus, nes kitu atveju studijų planas laikomas neįvykdytu. Paskutinius studijų metus baigę doktorantai su ataskaita komitetui turi pateikti disertacijos rankraštį, jeigu nori ginti disertaciją įprasta tvarka ateinančiais metais.
- Disertacija turi būti parašyta taisyklinga kalba, laikantis raštvedybos normų ir kalbos kultūros reikalavimų. Disertacijos tekstas rašomas lietuvių kalba arba anglų kalba, jei pritaria Komitetas – kita nei lietuvių ar anglų kalba. Rekomenduojama disertacijos teksto apimtis (išskyrus disertaciją mokslinių straipsnių rinkinio pagrindu) 4–10 autorinių lankų (vieną autorinį lanką sudaro 40 000 spaudos ženklų).
- Disertacija mokslinių straipsnių rinkinio pagrindu. Šiuo atveju disertaciją turi sudaryti ne mažiau kaip 1 autorinio lanko apimties apžvalga, santrauka lietuvių ar užsienio kalba (ne ta kalba, kuria parengta apžvalga) ir disertanto mokslo publikacijų, kurių pagrindu ginama disertacija, kopijos, nurodant konkretų asmeninį indėlį.
- Atliktus darbus ir studijų plano vykdymą per ataskaitinius metus doktorantas pristato kas pusę metų konferencijoje „Geographia Juventa“ (kovo mėn. paskutinę savaitę) ir išplėstiniame doktorantūros komiteto posėdyje (rugsėjo mėn. paskutinę savaitę). Ataskaitos pristatyme privalo dalyvauti doktorantas ir jo vadovas. Jeigu vadovas dalyvauti negali, jis turi raštu pateikti komitetui atsiliepimą apie doktoranto darbą ataskaitiniu laikotarpiu.
- Paskutinius studijų metus baigę doktorantai turėtų aptarti savo parengtumą gintis disertaciją: kiek yra atspausdintų publikacijų, dalyvavimų konferencijose ir stažuotėse, kada planuojama ginti disertaciją.
- Ataskaitų svarstymui skirtuose posėdžiuose svarstomi komitetui pateikti doktorantų prašymai (darbo planų keitimui, egzaminų atidėjimui, kreditų užskaitymui ir kt.).
Egzaminų laikymas
- Prieš egzamino laikymą reikia susisiekti su atitinkamą studijų dalyką kuruojančiu dėstytoju (jie nurodomi studijų dalyko aprašyme). Pastarasis parenka egzamino komisijos sudėtį ir suderina egzamino laiką, datą ir formą.
- Prieš egzamino laikymą būtinai turi būti parengtas ir išleistas padalinio vadovo įsakymas.
- Įsakymas rengiamas tame padalinyje, kuriame laikomas egzaminas. CHGF laikomų egzaminų įsakymus rengia jaunesnioji administratorė.
- Informacija, reikalinga egzamino organizavimui CHGF turi būti pateikta jaunesniajai administratorei likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki egzamino laikymo (t.y. nurodomas studijų dalykas, egzamino komisijos sudėtis ir pirmininkas, laikymo vieta, data, laikas bei forma). Jeigu egzaminas laikomas seminaro forma, reikia atsiųsti pranešimo pavadinimą.
- Įsakymų, skirtų egzaminų laikymui ir komisijos sudarymui, kopijas reiktų išsaugoti, (ypač jei egzamino įsakymas rengiamas ne CHGF). Visus rengtus įsakymus galima rasti DVS AVILYS.
- Visi vieno doktoranto laikyti egzaminai surašomi tame pačiame egzaminų laikymo protokole, kuriame nurodomas gautas įvertinimas ir pasirašo komisijos nariai.
- Išlaikius visus egzaminus, pilnai užpildytas protokolas su įsakymų kopijomis turi būti pristatytas tiesiogiai į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių (CR 108 kab.).
Bendrųjų gebėjimų ugdymas
- VU organizuojami mokymai, skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui nurodomi VU tinklalapyje.
- CHGF organizuojami mokymai, skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui nurodomi CHGF tinklalapyje.
- Už bendruosius gebėjimus stiprinančias veiklas surinkti kreditai turi būti užskaitomi doktorantūros komiteto. Norint, kad komitetas užskaitytų kreditus, skirtus bendrųjų gebėjimų ugdymui, reikia doktorantūros komitetui pateikti prašymą užskaityti kreditus už bendruosius gebėjimus su išvardintomis visomis veiklomis, už kurias gali būti skiriami kreditai. Prie prašymo reikia pridėti ugdytų bendrųjų gebėjimų veiklas apibūdinančią lentelę bei dalyvavimą išvardintose veiklose patvirtinančių dokumentų kopijas.
- Prašymą komitetui įvertinti kreditų skaičių ir/ar užskaityti kreditus už bendrųjų gebėjimų ugdymą rekomenduojama teikti kartu su ataskaitomis, surinkus didesnį kreditų kiekį arba kai norima išsiaiškinti, kiek kreditų yra surinkta už veiklas, kuriose neįvardintas kreditų skaičius (preliminariai: 1 kreditas skiriamas už veiklas trunkančias nuo 25 iki 32 akademinių valandų, priklausomai nuo doktoranto aktyvumo). Gali būti ribojamas maksimalus kreditų kiekis skiriamas už vieno bendrojo gebėjimo ugdymui, skirtas veiklas.
Kreditai už bendrųjų gebėjimų ugdymą užskaitomi už mokymus susijusius su:
- karjera (karjeros planavimas ir vertinimas; gyvenimo aprašymo rengimas; pokalbio dėl darbo metodai; darbo paraiškų teikimas; darbo paieška; įgūdžių dokumentavimas ir tikrinimas; įgūdžių trūkumų nustatymas ir tobulinimas),
- kognityvinėmis žiniomis (abstrakcija ir kūrybiškumas; analizė ir sintezė; kritinis mąstymas; organizavimas ir optimizavimas; problemų sprendimas),
- bendravimu (akademinis rašymas; oficialus susirašinėjimas; žodinis pristatymas; mokslas visuomenei; mokslas politikos formavimui; socialinės žiniasklaidos ir internetinių seminarų naudojimas),
- skaitmenizacija (prieiga prie informacijos ir jos paieška; informacijos pateikimas ir vizualizavimas; informacijos apdorojimas ir keitimasis ja; programavimas; programinės įrangos naudojimas ir kūrimas),
- verslumu (komercializacija; verslumas; inovacijos; intelektinės nuosavybės teisės (INT); žinių perdavimas sektoriuose ir tarp sektorių; teisė ir verslo standartai; patentavimas),
- tarpasmeniniais santykiais (konfliktų valdymas, disciplina ir atkaklumas, įvairovės suvokimas, savarankiškumas ir atsakomybė, vadovavimas, lyderystė, derybos, tinklų kūrimas, retorika ir argumentacija, streso toleravimas, atsakomybės prisiėmimas, komandinis darbas),
- tarpsektoriniu ir tarptautiniu mobilumu (tarpkultūrinis sąmoningumas, tarpkultūrinis bendravimas, tarpsektorinė patirtis, tarpsektorinis sąmoningumas, užsienio kalbų mokėjimas),
- moksliniais tyrimais - intensyviais moksliniais tyrimais ir ne moksliniais tyrimais (pilietinis mokslas, duomenų analizė, disciplinos žinios ir terminologija, etika ir sąžiningumas, projektų paraiškų rašymas, tarpdiscipliniškumas, literatūros naudojimas ir valdymas, atvirosios prieigos leidyba, atvirų duomenų valdymas, atvirasis švietimas, atviras vertinimas, atviras licencijavimas, atvira metodologija, atviri šaltiniai, projektų valdymas, laiko valdymas),
- mokymu ir priežiūra (kursų rengimas ir vertinimas, egzaminų rengimas ir vertinimas, studentų kuravimas ir priežiūra, mokymo ir mokymosi teorijos ir metodai).
Kreditai už bendrųjų gebėjimų ugdymą neužskaitomi už doktorantūros Komitetų aprobuotus studijų dalykus, kuriuos doktorantas gali rinktis iš visų mokslo krypčių siūlomų doktorantūros dalykų.
Išvykos
- Doktorantas gali išvykti tik esant rektoriaus pasirašytam įsakymui, leidžiančiam vykti. Tam reikia pateikti prašymą išvykai, kuriame nurodomos ne renginio, o kelionės datos. Kompensuojamos išlaidos turi būti patiriamos įsakyme (ir prašyme) nurodytu metu. Atvykti galima ne anksčiau kaip dieną prieš numatytą renginį, o išvykti ne vėliau kaip dieną po.
- Rektoriaus įsakymo parengimui, kartu su prašymu išvykai turi būti pateiktas išvyką pagrindžiantis dokumentas (su informacija, patvirtinančia, kad prašyme nurodytu metu tikrai vyksta renginys, į kurį ketinama vykti: pavyzdžiui, renginio programa, anonsas, organizatorių kvietimas, registracijos dokumentai ir pan.).
- Jeigu konferencijos mokestį sumokate patys, mokėjimas (kaip ir kiti su išvyka susiję mokėjimai) turi būti vykdomi tik po įsakymo išleidimo, iš savo banko sąskaitos. Vėliau reikia pateikti šiuos mokėjimus patvirtinantį banko sąskaitos išrašą.
- Grįžus iš išvykos, per 3 darbo dienas užpildytą kelionės išlaidų apskaitos formą, prašymą pinigų pervedimui į asmeninę banko sąskaitą ir originalius finansinius dokumentus apie išvykos metu patirtas faktines išlaidas reikia pateikti VU finansų departamentui.
- Doktorantams gali būti kompensuojamos kuro išlaidos Lietuvoje ekspedicijoms, skirtoms doktorantūros studijoms. Tam turi būti parengtas įsakymas išvykai, kuriame būtų nurodyta tai, kad vykstama automobiliu, automobilio registracijos numeris ir kelionės maršrutas. Nėra kompensuojamos pakartotino grįžimo į Vilnių ir atgal į tą patį regioną išlaidos (bet gali būti kompensuojamos nakvynės išlaidos).
- Jeigu suplanuota kelionė, kuriai jau yra parengtas įsakymas atšaukiama arba keičiasi išvykos datos, reikia rašyti prašymą įsakymo keitimui arba atšaukimui.
Dalyvavimas virtualiuose renginiuose
- Skirtingai negu išvykų, registracijos virtualiame renginyje mokėjimas vyksta per VIPIS sistemą, tačiau doktorantai turi pateikti prašymą dalyvauti renginyje (forma kaip prašymo išvykai) su nurodyta lėšų rūšimi, iš kurios mokamas registracijos mokestis. Siunčiant prašymą, reikia nurodyti, kurioje šalyje organizuojamas renginys arba yra renginio organizatoriai.
- Registracijos mokestis virtualiems renginiams gali būti sumokamas (vėliau kompensuojamas iš doktorantūros lėšų) po to, kai yra išleistas įsakymas, leidžiantis dalyvauti renginyje. Vėliau turi būti gauta sąskaita faktūra už dalyvio registraciją, išrašyta Vilniaus universiteto vardu.
- Dalyvio mokestis gali būti sumokamas paties doktoranto (būtinai iš savo sąskaitos, kurios išrašas turės būti pateiktas) arba sąskaita apmokama per VU (tai gali užtrukti ilgiau).
- Norint kompensuoti išlaidas, reikia Doktorantūros mokyklai pateikti užpildytą ir pasirašytą kelionės išlaidų apskaitos formą, prašymą pinigų pervedimui į asmeninę banko sąskaitą, sąskaitą faktūrą už registracijos mokestį, išrašytą Vilniaus universiteto vardu ir banko sąskaitos išrašą su atliktu mokėjimu.
Doktorantūros lėšų naudojimas
- Biudžeto lėšomis studijuojantys doktorantai gauna tyrimų vykdymui paskirtą lėšų dalį, kuri paskirstoma per doktorantūros mokyklą pagal Doktorantūros mokyklos taryboje patvirtintą tvarkos aprašą.
- Pirkti iš šių lėšų gali tik biudžetinėmis lėšomis studijuojantiems 1-3 studijų metų doktorantai. Pinigai neskiriami įstojimo kalendoriniais metais naujai įstojusiems (jiems skirtos lėšos bus pervesto tik kitais metais), ES finansuojamiems (jie studijuoja ne iš biudžeto lėšų) ir paskutinius metus studijuojantiems doktorantams (pastarųjų lėšos rezervuojamos disertacijos gynimui).
- Visi pirkimai turi būti atliekami, remiantis viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimais. Viešųjų pirkimų klausimais konsultuoja specialistė viešiesiems pirkimams Valentina Tuskenytė (312 kab., M. K. Čiurlionio g. 21, tel. +370 (6) 710 8689).
- Ilgalaikio turto pirkimas, naudojant doktorantūros lėšas turi būti planuojamas iš anksto pagal lėšų panaudojimo tvarkos aprašą.
- Atlikus pirkimą, pagal šiuo metu VU galiojančią viešųjų pirkimų tvarką ir gavus sąskaitą, ant jos turi pasirašyti doktorantas bei jo vadovas. Taip pat ant sąskaitos uždedamas buhalterinis spaudas (gali būti uždėtas 312 kab., M. K. Čiurlionio g. 21 arba kitur), ant kurio pasirašo materialiai atsakingas asmuo. Kai visi parašai surinkti, sąskaita (jeigu reikia - kartu su užsakymo sutartimi ir kitais pirkimo dokumentais) pristatoma į 312 kab., M. K. Čiurlionio g. 21. Sąskaitos apmokėjimui priimamos iki gruodžio 1 d.
- Doktorantų, kurių studijos finansuojamos ES, lėšos ateina į padalinį ir dėl jų panaudojimo reikia kreiktis į padalinio administratorių.
Akademinės atostogos
- Akademinės atostogos suteikiamos vaiko priežiūrai arba dėl ligos, pateikus gydytojo pažymą ir prašymą akademinių atostogų suteikimui, vizuotą vadovo ir komiteto pirmininko. Vienus metus per visą studijų laikotarpį doktorantas gali išeiti akademinių atostogų dėl asmeninių priežasčių. Tuomet pakanka pateikti tik prašymą. Prašymas turi būti pateiktas bent 5 d. prieš numatytą atostogų laiką ir tą mėnesį, už kurį yra gavęs stipendiją, doktorantas atostogų išeiti nebegali.
- Akademinių atostogų metu doktorantas negali vykti į išvykas (tokiu atveju reikia sugrįžti iš atostogų). Išėjus akademinių atostogų, studijų laikas atitinkamai pratęsiamas.
- Grįžus iš akademinių atostogų turi būti pateiktas prašymas grįžti studijuoti po akademinių atostogų. Asmuo be pateisinamos priežasties 15 dienų negrįžęs iš atostogų šalinamas iš doktorantūros.
- Asmuo išleistas akademinių atostogų dėl ligos, gydytojui ar gydytojų konsultacinei komisijai rekomendavus, nėštumo bei gimdymo arba vaiko priežiūros atostogų ir, nepasibaigus akademinių atostogų terminui, raštu pranešęs mokslo ir studijų institucijai apie studijų nutraukimą atleidžiami nuo lėšų už studijas grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.
Disertacijos gynimas
Gynimo organizavimas pagal Senato 2017-10-24 nutarimu patvirtintą VU Mokslo doktorantūros reglamentą
- Disertacijos svarstymo organizavimui ir posėdžio protokolo parengimui, kreipkitės į doktorantūros studijų administratorę. Vadovas gali rekomenduoti galimus recenzentus.
- Disertacijos recenzentai skiriami doktorantūros komiteto posėdyje.
- Disertacija, dalyvaujant doktoranto vadovui ir konsultantui, turi būti apsvarstyta padalinyje ir surašytas svarstymo protokolas. Svarstymo metu nutariama, ar disertacija gali būti teikiama tolimesnėms gynimo procedūroms.
- Doktoranto vadovas gali rekomenduoti komitetui gynimo tarybos narius. Gynimo tarybos nariai privalo neturėti interesų konflikto su doktorantu ar jo vadovu ir pageidautina, kad vienas narys būtų iš užsienio mokslo ir studijų institucijos.
- Gavęs recenzijas, komitetas posėdžių metu apsvarsto disertaciją, tvirtina gynimo tarybą, gynimo kalbą, datą ir laiką.
- Po to doktorantas parengia visus gynimui riekiamus dokumentus (kurie išvardinti ir jų formos pateiktos VU tinklalappyje https://www.vu.lt/studijos/doktoranturos-studijos#pagal-2017-m-doktoranturos-reglamenta) ir likus ne mažiau kaip 1,5 mėnesio iki numatyto gynimo nuveža į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių. Disertacija parengiama ir atiduodama spausdinimui.
- Atspausdinta disertacija turi būtų pateikta Gynimo tarybos nariams ir Universiteto bibliotekai (išskyrus disertacijas, kurios bus ginamos uždarame posėdyje).
- Disertacijos gynimą organizuoja ir garsą įrašo Doktorantūros mokyklos darbuotojos.
- Disertacijos gynimo dokumentai ir posėdžio garso įrašas ne vėliau kaip per savaitę po disertacijos gynimo grąžinami VU doktorantūros ir podoktorantūros skyriui.
- Per dvi savaites po disertacijos gynimo (išskyrus disertacijas, kurios apgintos uždarame posėdyje) apgintą disertaciją reikia nuvežti į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką ir patalpinti Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (eLAB).
Disertacijos gynimo eksternu organizavimas
- Jeigu doktorantas nespėja apginti disertacijos per studijų laikotarpį ir metus po studijų pabaigos, disertacija ginama eksternu.
- Gynimas eksternu vykdomas pagal gynimo metu galiojantį reglamentą.
- Užpildžius prašymą leisti ginti disertaciją eksternu, reikia parengti visus reikiamus dokumentus (sąrašas ir formos VU tinklalapyje https://www.vu.lt/studijos/doktoranturos-studijos#eksternu). Parengti dokumentai turi būti nuvežti VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyriui. VU už doktorantūrą atsakingas asmuo užregistruoja prašymą su su prorektorės viza nukreipia atitinkamos mokslo krypties doktorantūros komitetui.
- Potencialus konsultantas gali rekomenduoti recenzentus. Komiteto posėdyje paskiriami 2 recenzentai. Gautos recenzijos pateikiamos komitetui. Jeigu recenzentai konstatuoja, kad disertacija gali būti ginama, disertantas turi pristatyti disertaciją komiteto posėdyje.
- Komitetas posėdyje sprendžia, ar disertacija atitinka disertacijoms keliamus reikalavimus. Jeigu disertacija gali būti ginama, komitetas patvirtina konsultantą, parenka studijų dalykus arba užskaito anksčiau išlaikytus egzaminus, patvirtina gynimo tarybos sudėtį ir disertacijos gynimo kalbą, datą bei laiką.
- Po to doktorantas parengia visus gynimui riekiamus dokumentus (išvardinti ir formos pateiktos VU tinklalappyje https://www.vu.lt/studijos/doktoranturos-studijos#pagal-2017-m-doktoranturos-reglamenta) ir likus ne mažiau kaip 1,5 mėnesio iki numatyto gynimo nuveža į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių bei vykdo tolimesnes gynimo procedūras taip, kaip disertaciją ginantis įprasta tvarka.
Apgintos disertacijos
VU, KU, GTC jungtinėje fizinės geografijos doktorantūros kryptyje apgintos disertacijos:
- Dalia Grendaitė (Vilniaus universitetas) „Chlorofilo α koncentracijos ežeruose nustatymas, remiantis Sentinel-2 palydovų duomenimis“
Disertacija apginta 2023 m.
Vadovas prof. dr. Edvinas Stonevičius
- Agnė Jasinavičiūtė (Vilniaus universitetas) „Krašovaizdžio antropogeninio nestabilumo įtaka jo ekologinio kompensavimo funkcijai (Lietuvos teritorijos pavyzdžiu)“
Disertacija apginta 2023 m.
Vadovas prof. dr. Darijus Veteikis
- Viktoras Karaliūnas (Gamtos tyrimų centras) „Paplūdimio ir kopagūbrio sąveika natūraliame ir žmogaus paveiktame krante“
Disertacija apginta 2023 m.
Vadovas dr. Darius Jarmalavičius
- Arvydas Urbis (Klaipėdos universitetas) „Kuršių nerijos kopų ir miško kraštovaizdžio estetinio patrauklumo vertinimas”
Disertacija apginta 2023 m.
Vadovas prof. habil. dr. Ramūnas Povilanskas
- Viktorija Mačiulytė (Vilniaus universitetas) „Meteorologinių sąlygų poveikio dirvožemio drėgmei vertinimas”
Disertacija apginta 2023 m.
Vadovas prof. dr. Egidijus Rimkus, konsultantas prof. dr. Edvinas Stonevičius
- Rasa Janušaitė (Gamtos tyrimų centras) “Priekrantės sėklių dinamikos tyrimai nuotolinio stebėjimo metodais (Kuršių nerijos Baltijos jūros priekrantės pavyzdžiu)”
Disertacija apginta 2022 m.
Vadovas dr. Darius Jarmalavičius, konsultantas dr. Laurynas Jukna
- Dovilė Karlonienė (Vilniaus universitetas) „Galimai pavojingų elementų kaita Lietuvos pajūrio paplūdimių sąnašose”
Disertacija apginta 2022 m.
Vadovas doc. dr. Donatas Pupienis, konsultantė dr. Virginija Gregorauskienė
- Eglė Baltranaitė (Klaipėdos universitetas) „Impact of physical geographical factors on the sustainability of South Baltic seaside resorts“
Disertacija apginta 2021 m.
Vadovas prof. habil. dr. Ramūnas Povilanskas, konsultantė prof. dr. Loreta Kelpšaitė-Rimkienė
- Justinas Kilpys (Vilniaus universitetas) „Sniego dangos rodiklių tyrimas nuotoliniais metodais lyguminėse teritorijose”
Disertacija apginta 2021 m.
Vadovas prof. dr. Egidijus Rimkus
- Jelena Galinienė (Klaipėdos universitetas) „Change in land use and land cover of coastal zone: classification methods comparison and assessment“
Disertacija apginta 2020 m.
Vadovė prof. dr. Inga Dailidienė
- Lauryna Šidlauskaitė (Vilniaus universitetas) „Dabarties ir ateities žiemos kelių orų sąlygų prognozavimas Lietuvoje”
Disertacija apginta 2020 m.
Vadovas doc. dr. Justas Kažys
DOKUMENTŲ PAVYZDŽIAI
Dokumentai:
Prašymai:
- Prašymas dėl akademinių atostogų suteikimo
- Prašymas dėl grąžinimo į doktorantūros studijas po akademinių atostogų
- Prašymas dėl doktorantūros studijų nutraukimo
Dokumentai teikiami komitetui:
- Bendrųjų gebėjimų ugdymo veiklų lentelė
- Konsultanto sutikimas
- Pakeistas studijų planas
- Prašymas atidėti egzamino laikymą
- Prašymas pakeisti studijų dalykus
- Prašymas pakeisti temą
- Prašymas pakeisti vadovą
- Prašymas rengti disertaciją straipsnių pagrindu
- Prašymas skirti ir užskaityti kreditus už bendruosius gebėjimus
- Prašymas skirti konsultantą
STUDIJŲ DALYKŲ APRAŠAI
Fizinės geografijos krypties doktorantūros studijų dalykai
- Geografinės informacijos valdymas
- GIS geomoksluose
- Kartologija
- Klimato kaita ir klimato sistemos modeliavimas
- Krantotyra
- Kraštovaizdžio geografijos metodologija
- Lietuvos dirvožemio dangos struktūra
- Limnologija
- Matematiniai statistiniai metodai geomoksluose
- Meteorologinių prognozių metodai
- Nuotolinių metodų taikymas geomoksluose
- Okeanologija
- Sedimentacinės aplinkos
- Sinoptinė klimatologija
- Specialiųjų žemėlapių sudarymo metodologija
- Statistinė ir erdvinė analizė taikant R programavimo kalbą
- Taikomoji klimatologija
- Telmologija
- Teminės kartografijos metodai
- Upėtyra