Chemijos bakalauro studijų programos studentai Evaldas Lugauskas ir Dovilė Škarnulytė, pasinaudojo Erasmus+ programos galimybe ir atliko praktiką Čekijoje, ten įgijo įdomių naujų patirčių ir žinių. Studentai teigia, kad ypač vertina mokslininkų norą bendradarbiauti ir dalintis žiniomis.
Kur atlikote Erasmus+ praktiką?
Keturių mėnesių praktiką nusprendėme atlikti Čekijoje, Karolio universitete. Nors ir važiavome ten pat, dirbti teko su skirtingais vadovais, todėl turėjome galimybę pamatyti kaip veikia atskiros laboratorijos. Universitetas abiems paliko labai gerą įspūdį. Laboratorijos aprūpintos visomis reikalingomis apsaugos priemonėmis ir yra pritaikytos įvairiems sintezės darbams. Vadovai taip pat stengėsi kuo labiau įtraukti į jų tiriamas temas, išmokyti naudotis su tokia įranga, su kuria dar nebuvo galimybės susipažinti studijų metu. Mūsų laboratorijose buvo labai tarptautinė atmosfera. Dirbome su žmonėmis iš Ispanijos, Italijos, Slovakijos, Prancūzijos ir Lenkijos. Buvo įdomu pažinti ne tik Čekijos, bet ir kitas kultūras, tuo pačiu pristatant ir savąją – atsivežėme vaišių iš Lietuvos, įvairių sūrių, šakotį – visiems labai patiko.
Kokie buvo didžiausi iššūkiai, su kuriais teko susidurti praktikos metu ir kaip sekėsi juos įveikti?
Labai didelių iššūkių tikrai neturėjome, galbūt sunkiausia buvo apsiprasti prie naujos aplinkos, taisyklių, tačiau su interneto pagalba viskas įmanoma. Kalbos barjeras kėlė nemažai sunkumų, nors dėstytojai puikiai kalbėjo angliškai, tačiau bendraujant su bendrabučių administracija ar personalu dažnai tekdavo pasinaudoti vertėjo pagalba. Taip pat buvo sudėtinga bandant suprasti vietinę santvarką ypač viešojo transporto ir apgyvendinimo klausimais, todėl reikėjo daug domėtis patiems, ieškant informacijos įvairiuose tinklalapiuose.
Kaip vertinate praktiką Čekijoje, ar įgytos žinios ir patirtis pravers tolimesnėse studijose?
Manome, kad ši patirtis buvo labai naudinga, nes nors tematika buvo panaši į tai su kuo jau buvo tekę susidurti VU mokslinėse laboratorijose, į ją buvo žvelgiama iš skirtingos perspektyvos. Jie naudojo kitas sintezės metodikas, ir kitaip vertino nanodalelių savybes. Be to, turėdami kitokią įrangą, jie galėjo tirti specifines medžiagų savybes, kaip kad magnetizmą, ir įvertinti jų galimą pritaikomumą kitose srityse.
Sužinojome, kad Čekija prisideda prie stambių institucijų finansavimo, pavyzdžiui, CERN ir net turi savo neutronų reaktorių. Vadovų paskatinti sudalyvavome tarptautinėje konferencijoje Slovakijoje “SFEL 2024” ir supratome, kad Lietuvos mokslinė bendruomenė taip pat gali atlikti tyrimus šiose įstaigose, tereikia pateikti paraišką, tuo pačiu tai galima daryti ir bendradarbiaujant su kitomis mokslinėmis grupėmis. Jaučiamės motyvuoti tęsti mokslinę veiklą ir ateityje, kadangi po šios praktikos susidarėme įspūdį, kad nepaisant kokioje šalyje dirbi, visada galima surasti bendraminčių, kurie padės įvairiose situacijose.
Ką patartumėte studentams, kurie svarsto pasinaudoti Erasmus+ galimybėmis?
Patarimais dėl Erasmus+ studijų pasidalinti nelabai galime, kadangi ši kelionė buvo skirta privalomos profesinės praktikos atlikimui ir todėl visas laikas buvo paskirtas darbui laboratorijoje, o ne paskaitoms. Jei planuojate vykdyti praktiką laboratorijoje, reikėtų iš anksto pasidomėti kuo užsiima konkretus vadovas, ar jo tyrimų temos jums įdomios, apie patį universitetą. Dažniausiai universiteto tinklalapyje būna nurodyti atitinkamo dėstytojo kontaktai ir pagrindinės tyrimo tematikos. Jei kyla klausimų dėl priėmimo į laboratoriją ar dėl pačio darbo joje pobūdžio visada galima pasikonsultuoti elektroniniu paštu ir dėstytojai dažniausiai atrašo geranoriškai. Prieš vykstant labai svarbu išsiaiškinti ir apgyvendinimo situaciją – ar universitetas suteikia apgyvendinimą, arba pasidomėti nuomos kainomis. Pavyzdžiui, Čekijoje „Erasmus+“ programos lėšų užteko, o Norvegijoje, kaip teko girdėti, reikėtų pasitaupyti iš anksto. Internete taip pat galima rasti daug informacijos ir užmegzti ryšį su kitais studentais, kurie jau yra vykę į praktiką. Kai pradedate pildyti dokumentus, jaučiate, kad viskas tampa realu ir nors gali būti baisu, tačiau tai puiki galimybė įgyti naujos patirties. Kai jau būna įvykdytas pirmasis žingsnis, nevertėtų žvalgytis atgal, belieka tik ruoštis kelionei.
Jei ir jūs norite sudalyvauti mainų programoje pagal Erasmus+, Arqus, Coimbra arba dvišalių sutarčių programas, registruotis galite iki š. m. vasario 16 d.
Daugiau informacijos čia.