Spalio 20 dieną Geomokslų institute įvyko tarptautinė konferencija „Ignotas Domeika ir intelektualinė Vilniaus aplinka XIX amžiaus pradžioje“, skirta 220-osioms Ignoto Domeikos gimimo metinėms paminėti. Konferenciją organizavo Tarptautinės geologijos mokslų istorijos komisijos (INHIGEO) Lietuvos sekcija, Vilniaus universiteto Geomokslų intitutas, Lietuvos Mokslų akademijos Biologijos, medicinos ir geomokslų skyrius, Lietuvos Ignoto Domeikos draugija ir Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija.
Ignotas Domeika – iškilus mokslininkas, pasaulinio garso geologas, mineralogas, etnologas, Vilniaus universiteto absolventas, aktyvus Vilniaus universiteto filomatų draugijos narys, 1831 metų sukilimo Lietuvoje ir Lenkijoje dalyvis, Paryžiaus Kalnakasybos akademijos absolventas, La Serenos (Čilė) Aukštosios Kalnakasybos mokyklos profesorius, Santjago (Čilė) universiteto profesorius ir rektorius (1867-1883).
Ignoto Domeikos, kaip pasaulinio garso mokslininko, kelias prasidėjo Vilniaus universitete. Jo mokslinių polinkių ir asmenybės formavimuisi didelės įtakos turėjo universiteto dėstytojai, studijų kolegos, bendraminčiai iš filomatų draugijos, visa tuometinė intelektualinė Vilniaus miesto aplinka. Tamprūs emociniai ir idėjiniai saitai siejo Ignotą Domeiką su Adomu Mickevičiumi, Juozapu Ježovskiu, Juzefu Kovalevskiu, Anupru Petraškevičiumi, Tomu Zanu. Didelį poveikį pasaulėžiūrai darė Janas Sniadeckis, Joachimas Lelevelis, o profesinius įgūdžius ugdė Zacharijus Nemčevskis, Juozapas Tvardovskis, Andrius Sniadeckis, Stanislovas Bonifacas Jundzilas, Ignotas Hrodeckis, Antanas Virvičius. Visi jie formavo tuometinio Vilniaus visuomenės pažiūras, skatino kūrybingumą, ugdė patriotiškumą. Ši tarptautinė konferencija, sutapusi su 220-osiomis Ignoto Domeikos gimimo metinėmis, ir buvo skirta šių ir kitų tuo metu Vilniuje dirbusių mokslininkų pasiekimams paminėti.
Konferencijai skirtame leidinyje pristatomi pranešimai yra dvejopi: žodiniai pranešimai atspindi Ignoto Domeikos veiklą bei Vilniaus intelektualią aplinką XIX amžiaus pirmoje pusėje, o stendiniai pranešimai iliustruoja Ignoto Domeikos pradėtų tyrimų tęstinumą. Jie skirti mineralų formavimuisi ir jų transformacijai, aplinkos geochemijai, tradicinei geologijai ir geomorfologijai, aplinkos kartografavimui.
Leidinį atsisiųsti galite čia.