PROJEKTAS: Perovskitinės kvantinio skaidymo medžiagos ir jų panaudojimas efektyviems kompoziciniams saulės elementams
Projekto kodas: 01.2.2-LMT-K-718-03-0048
PROJEKTO TIKSLAS
Sukurti efektyvius kompozicinius saulės elementus Si elementų ir kvantinio skaidymo sluoksnių pagrindu.
SANTRAUKA
Dabar plačiai naudojami silicio saulės elementai, deja, panaudoja tik mažiau nei pusę ultravioletinės, mėlynos ir žalios spalvų fotonų energijos. Didžioji energijos dalis virsta šiluma, kuri ne tik nenaudinga, bet ir dar ir mažina elementų našumą. Šio projekto tikslas - sukurti efektyvius kompozicinius saulės elementus Si elementų ir kvantinio skaidymo sluoksnių pagrindu. Šis sluoksnis vieną didelės energijos fotoną paverstų į du mažos energijos fotonus, kuriuos silicio saulės elementai efektyviai verčia į elektros energiją. Plonas tokios fotonus „skaidančios“ medžiagos sluoksnis, suformuotas ant Si saulės elemento, gali padidinto jo našumą keliais procentais. Projekto metu planuojama sukurti efektyviai fotonus skaidančią ir ilgalaikiu stabilumu pasižyminčią medžiagą bei jos sluoksnio formavimo ant Si paviršiaus technologiją. Tokia medžiaga bus kuriama perovskito sandarą turinčių medžiagų pagrindu legiruojant jas iterbio ir kitais elementais. Perovskitas sugers didelės energijos fotoną, perduos jo energiją į iterbio joną, kuris išspinduliuos du mažos energijos fotonus. Keičiant medžiagos sandarą, legiruojančių medžiagų koncentracijas, plėvelių formavimo technologijas bus siekiama optimizuoti visus šviesos sugerties, energijos perdavimo, spinduliavimo ir nukreipimo į silicį veiksmus, siekiant maksimaliai pagerinti Si saulės elementų našumą ir užtikrinti sukurtos medžiagos ilgalaikį stabilumą. Sukurti prietaisai bus optimizuojami Centrinės Europos vidutinės Saulės apšvitos sąlygoms.
Projekto metu bus vykdomos trys pagrindinės veiklos: 1) kvantinio skaidymo mechanizmo tyrimas ir optimizavimas; 2) kvantinio skaidymo medžiagų ilgalaikio stabilizavimo priemonių paieška; 3) kvantinio skaidymo sluoksnių formavimas ant silicio saulės elementų paviršiaus. Tikimės pasiekti didesnį nei 80 % kvantinio skaidymo našumą, daugiau nei metų medžiagų stabilumą ir silicio saulės elementų našumo padidinimą daugiau nei trim absoliučiais procentais.
PROJEKTAS: SARS-CoV-2 viruso baltymų sąveikos su specifiniais antikūnais tyrimas, įvertinimas bei praktinio taikymo aspektai
Projekto kodas: 13.1.1-LMT-K-718-05-0033
PROJEKTO TIKSLAS
Ištirti SARS-CoV-2 viruso baltymų sąveikas su specifiniais antikūnais ir įvertinti skirtingų viruso baltymų praktinio taikymo galimybes.
SANTRAUKA
SARS-CoV-2 viruso sukeltos pandemijos valdyme ir prognozavime svarbus vaidmuo tenka skirtingiems molekuliniams ir serologiniams testams. SARS-CoV-2 viruso mutacijos kelia naują, ypatingą iššūkį, nes mutavę virusai įveikia ne tik sveikų, bet ir vakcinuotų žmonių įgytą imunitetą. Todėl moksliniai tyrimai padedantys suprasti ir įvertinti SARS-CoV-2 N- baltymo ir skirtingų mutacijų S-baltymo sąveikas su specifiniais antikūnais yra labai svarbūs tarptautiniu mastu ne tik mokslininkams, bet ir įmonėms gaminančioms SARS-CoV-2 baltymus ir antikūnų/antigenų testus. Šis projektas skirtas spręsti mokslines ir technologines problemas susijusias su SARS-CoV-2 baltymų mutacijomis ir sąveikos su antikūnais specifinius aspektus, svarbius charakterizuojant virusinius baltymus, parenkant antigenų derinius imunoanalizinių sistemų ir imuninių jutiklių, skirtų nustatyti specifinius antikūnus prieš SARS-CoV-2 baltymus, kūrimui. Projekto tikslas - ištirti SARS-CoV-2 viruso baltymų sąveikas su specifiniais antikūnais ir įvertinti skirtingų viruso baltymų praktinio taikymo galimybes. Šiam tikslui pasiekti bus nustatomi SARS-CoV-2 viruso baltymų sąveikos su specifiniais antikūnais kinetiniai ir termodinaminiai parametrai svarbūs kuriant imuninius jutiklius ir ištirtas jutiklių veikimas modelinėse sistemose. Šis projektas bus vystomas imunologijos, biotechnologijos, chemijos ir fizikos mokslų sandūroje. Projekto rezultatai - naujos mokslinės žinios bei patobulinti technologiniai spendimai, turės komercializavimo perspektyvą per įmones.
FINANSAVIMO ŠALTINIS
Projektas bendrai finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis (projekto Nr. 01.2.2-LMT-K-718-05-0038 ) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT). Finansuojama pagal Europos Sąjungos atsako į COVID-19 pandemiją priemonė.
PROJEKTO DALYVIAI
Vadovė: prof. (HP) dr. Almira Ramanavičienė
Prof. habil. dr. Arūnas Ramanavičius
Prof. habil. dr. Saulius Balevičius
Doc. dr. Ieva Plikusienė
Doc. dr. Asta Kaušaitė-Minkštimienė
Asist. dr. Anton Popov
Dokt. Vincentas Mindaugas Mačiulis
Dokt. Benediktas Brasiūnas
Dokt. Viktorija Lisytė